Tak jako právní normy se snaží vždy jen dostihnout nějaký již existující problém, stejně tak se chovají firmy, které dnes pro své zaměstnance vymýšlejí pravidla pro omezení práce s internetem. Tři čtvrtě z nich totiž používá své vlastní mobilní zařízení a snahy zaměstnanců jsou jim k smíchu.

Společnost Fortinet analyzovala trend pronikání soukromých mobilních zařízení do pracovního prostředí, přičemž průzkum byl zaměřen na mladé aktivní uživatele mobilních zařízení, kteří přicházejí na pracoviště s představou, že zde mohou využívat své vlastní přístroje. Třetina z nich přitom odmítá dodržovat firemní politiku, pokud omezuje používání soukromých mobilních zařízení pro pracovní účely, resp. dotyční uvedli, že v případě, kdy by firemní bezpečnostní politika používání soukromých zařízení pro pracovní účely zakazovala, pak by předpisy svého zaměstnavatele byli ochotni porušovat a obcházet.

Na pracovišti nebo pro pracovní účely používá svá osobní mobilní zařízení přitom až 74 % respondentů průzkumu. Ještě důležitější je, že 55 % z nich tuto možnost vnímá mnohem spíše jako své „právo“ než jako „výsadu“. Z pohledu uživatelů je hlavní motivací pro toto chování požadavek mít neustálý přístup ke svým oblíbeným aplikacím, především k sociálním sítím a soukromé komunikaci. Závislost na osobní elektronické komunikaci je velmi silná: 35 % respondentů si nedokáže představit den bez přístupu k sociálním sítím,
47 % bez psaní SMS zpráv.

Průzkum Fortinet Internet Security Census 2012 byl proveden v květnu a červnu 2012 a realizovala jej nezávislá výzkumná firma Vision Critical. Výsledky jsou založeny na datech z celkem 15 států (USA, evropské a východoasijské země). Dotazováni byli absolventi vysokých škol a zaměstnanci ve věku 20–29 let, kteří vlastní smartphone, tablet nebo notebook.       

Jak často používáte soukromá mobilní zařízení pro pracovní účely?

Nikdy:  9 %

Velmi zřídka: 10 %

Jednou nebo dvakrát za měsíc: 8 %

Několikrát měsíčně: 10 %

Většinu dní: 21 %

Každý den: 42 %