Soud: Omluvte se šéfovi KSČ

Zdeněk Hirnšál, Martin Laštovička a Jiří Slezák, tři bývalí studenti architektury v Brně se musí podle včerejšího rozhodnutí brněnského městského soudu omluvit někdejšímu šéfovi fakultní organizace komunistické strany Janu Snášelovi. Toho jako zástupci stávkujících studentů po revoluci v roce 1989 označili za arogantního, demagogického a kariéristického.
Soud včera neuznal, že šlo o vyjádření celé studentské obce v lednu 1990, kterou tři bývalí studenti jako zástupci jednotlivých ročníků podepsali. Podle soudce Dušana Schinzela nebylo prokázáno, že by Snášel byl kariéristický, demagogický nebo arogantní. "Soud při rozhodování vycházel ze zákona, který označil komunistický režim za zločinný, ale nelze tento závěr vztahovat na každého jedince. Studenti měli právo vyjádřit žalobci nedůvěru, ale listinu doplnili o osobní charakteristiku, čímž ho poškodili. Je třeba si uvědomit, že ne každý byl nositelem zla a demagogem. Nelze se hájit tím, že dokument je prohlášením studentské komunity," uvedl v odůvodnění soudce, podle kterého nebyli všichni členové KSČ takoví, jak se praví ve studentské listině. Omluva musí být písemná a jasně v ní musí být uvedeno, že se bývalí studenti architektury omlouvají za to, že Snášelovu osobu doprovodili nepravdivou charakteristikou.
Hirnšál, Laštovička a Slezák se s rozhodnutím soudu nechtějí smířit. "Omlouvat se rozhodně nehodláme, podáme si odvolání a jsme připraveni se soudit dál," řekl po vynesení rozsudku bývalý student Hirnšál.
Svědci z řad bývalých studentů své kolegy většinou podpořili. "Po roce 1968 byli ve straně jen kariéristé a strana byla arogantní," vypověděl bývalý student Jiří Knesl. Klára Steinhauserová uvedla, že si ji Snášel ještě před listopadem 1989 pozval na pohovor, neboť nosila křížek. "Pochopila jsem to jako pohrůžku vyhození ze školy," řekla. Snášel označil rozhodnutí soudu za spravedlivé.
Případ se vleče více než třináct let, první rozhodnutí soudu v této kauze padlo už v roce 1992, kdy soud Snášelovu žalobu zamítl. Po Snášelově odvolání soudy v roce 1999 a 2002 rozhodly o tom, že se bývalí studenti mají omluvit, proti tomu se zase odvolala trojice architektů. O případu už rozhodovaly také Nejvyšší i Ústavní soud, žaloba na délku procesu je také u Evropského soudu pro lidská práva.