Česká pobočka Henkel podruhé v historii sáhla při obsazování pozice generálního ředitele po ženě a poprvé v historii zalovila přímo v Česku. Jaroslava Jarková se tak stala jednou z českých manažerek, kterým se podařilo prosadit na nejvyšších pozicích.

České manažerky přitom v byznysu bodují stále více. A to i v profesích, které byly ještě před pár lety téměř doménou mužů. Například ve Zlínském kraji stanula Jarmila Čičmancová dokonce v čele Hasičského záchranného sboru celého kraje.

Eva Kodýnková zase v pozici generálního ředitele farmaceutické společnosti Novartis vystřídala Steffena Auera. Ani tady rozhodně nejde o žádný "malý" byznys. Česká pobočka firmy, která je ve farmaceutické branži po americké korporaci Johnson & Johnson světovou dvojkou, loni utržila přes čtyři miliardy korun.

Šéfa za šéfovou vyměnila také společnost Schneider Electric. Daniela Dvořáka počátkem měsíce vystřídala Zdeňka Nekovaříková.

"Tuzemské manažerky se přitom neprosazují jen v Česku. Stále více je jich i na vrcholových pozicích v zahraničí," říká Alice Punch z personální firmy Korn/Ferry s tím, že současný nastupující trend českých šéfových v cizině bude i v následujících letech stále silnější. Podle ní je to tím, že manažerkám dávají stále větší prostor nejenom nadnárodní společnosti, ale i české firmy, které mají v cizině své pobočky.

Jde třeba o Vandu Wolfovou, která je jedinou ženou ve výkonné radě OgilvyOne Europe, nebo Vladimíru Josefiovou, která získala post v centrále společnosti Intesa Sanpaolo. Jana Belyušová zase řídí evropskou centrálu Nike.