„Chtěli jsme v jednom prostoru skloubit ideální podmínky pro práci, která je v souladu se zdravým životním stylem,“ popisuje podstatu Vivy její zakladatelka a ředitelka Renata Ptáčníková. Přes den Viva slouží jako sdílený pracovní prostor určený pro tzv. coworking. Tato pojetí způsobu práce se celosvětově rozvíjí od roku 2005. Lidé na volné noze, studenti, začínající podnikatelé nebo nezávislí profesionálové si mohou v coworkingovém centru, jakým je i Viva, pronajmout stůl s připojením k internetu nebo zasedací místnost pro jednání. K dispozici mají občerstvení, relaxační zónu i veškeré zázemí a navazující služby.

Pro jednotlivce je pronájem v coworkingovém centru oproti klasické kanceláři finančně výhodnější a flexibilnější. Místo si lze zaplatit podle potřeby i jen na pár hodin. Smysl coworkingových center je pak v setkávání s ostatními, vzájemné spolupráci a rozvíjení kontaktů. „Není třeba být připravený na to se setkávat a tvořit. To lidé umí od přírody už dávno. Jen na to poslední století zapomněli,“ vysvětluje Renata Ptáčníková, zakladatelka Vivy.

Umístění Vivy v Hrabůvce na Horní ulici 55 v komplexu naproti hotelovému domu Hlubina, a nikoli například v centru města, bylo záměrem. „Kolem dokola je paneláková osada. Mnozí lidé tam žijí stereotypem práce-doma-práce. Jsou daleko od myšlenky, že by svůj pracovní čas řídili sami a dělali to, co je baví,“ říká Renata Ptáčníková. „Práce, rodina, osobní rozvoj i odpočinek jdou společně dohromady, jen dnešní uspěchaná doba orientovaná výhradně na výkon podobným konstelacím příliš nenahrává. Snad Viva bude místem, které pomůže lidem ke štěstí,“ zamýšlí se Ptáčníková.

Oproti coworkingovým centrům v zahraničí i Česku (Praha, Brno, Olomouc) má Viva širší záběr. „Kdo chce, může si s námi každé ráno dát krátkou rozcvičku na páteř a klouby, odskočit si na masáž nebo terapii,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Vivy Renata Ptáčníková. „Prostory jsme vybavili tak, aby se u nás lidé cítili dobře, zdravě a v příjemné atmosféře. Ve Vivě máme i vodu zdarma nebo kavárničku s čerstvě praženou kávou s příběhem od konkrétního farmáře,“ doplňuje Ptáčníková.

Součástí Vivy je také Kuky dětský klub pod patronací režiséra Jana Svěráka. „Chtěli jsme vybudovat zázemí i pro rodiče, pro které skloubení péče o potomky s prací nemusí být snadné. Zatímco rodiče u nás budou pracovat nebo si zajdou na přednášku, o jejich děti se u nás postarají vyškolené pečovatelky a terapeutky,“ vysvětluje Renata Ptáčníková. Klub vyvedený v motivech filmu „Kuky se vrací“ chce děti rozvíjet. „Místo sledování televize s dětmi tvoříme, malujeme, tančíme, učíme je hrát na hudební nástroje,“ říká Ptáčníková. V souladu s alternativním přístupem jsou veškeré hračky vyrobené ručně z biobavlny. Kroužky v Kuky dětském klubu jsou dostupné i pro veřejnost bez nutnosti využití služeb Vivy.

Večer pak Viva funguje jako klub s pravidelným programem. V hudební dramaturgii Viva částečně naváže na zaniklý klub Templ na Stodolní ulici, který dával prostor živé hudbě a objevoval začínající kapely. „Mimo koncertů, retro párty a chillout večerů zveme i na přednášky a setkávání s lidmi ze všech oborů a profesí, kteří mají co říct,“ láká Renata Ptáčníková. Na programu je například vystoupení herce a alternativně smýšlejícího člověka Jaroslava Duška nebo lékaře Jana Hnízdila, propagátora celostní medicíny.