Vendula v létě pracuje v rozkvetlé zahradě, ale jejím zaměstnavatelem není zahradnictví. V zimě šéfa vídá denně, ale jen přes Skype. Svoje děti vyzvedává ze školky některé dny dokonce hned po obědě a přitom za svou práci dostává měsíční mzdu. Zhruba takhle si představuje život většina pracujících rodičů. Ale pouze 14 % Čechů je s řešením sladění rodinných a pracovních závazků bez výhrad spokojeno, zatímco v Německu je spokojeno celých 77 %. Vyplývá to z výzkumů, které v roce 2012 provedla v ČR jazyková a vzdělávací agentura Channel Crossings a v roce 2011 v Německu Institut pro výzkum inovativních forem organizace práce a prevenci (FIAP e.V). „Zaměstnavatelé v Česku, ale zatím rodičům příliš vstříc nevycházejí. Až dvěma třetinám rodičů zaměstnavatel neposkytne jakoukoliv formu flexibilního pracovního úvazku (práce z domova, snížený úvazek, stlačený pracovní týden, sdílené pracovní místo atd.).

Šetření, kterého se zúčastnilo více než 900 rodičů s dětmi do 10 let z obou zemí tak potvrdilo, že zaměstnavatelé dostatečně nevyužívají „rodičovský“ potenciál a jen pasivně přihlížejí odlivu kvalifikovaných pracovních sil. „Tento přístup se pokouší změnit mezinárodní projekt FIT FOR FLEXI zaměřený na přenos inovací v oblasti flexibilního zaměstnávání a slaďování rodiny a práce“, říká vedoucí projektu Zdeňka Havrlíková ze společnosti Channel Crossings.
„Výzkum je jen jednou z částí celostátního projektu. Pro firmy, které zajímá jak snížit náklady a zachovat kvalitu, jsme připravili prakticky zaměřený odborný workshop s názvem Flexibilní formy práce – nadstandard či řešení pro efektivní řízení vaší firmy. Experti na legislativu, komunikační technologie a HR pomohou zájemcům odhalit úskalí ale i výhody pružných forem práce a poradí jak konkrétně postupovat při jejich zavádění. Díky podpoře EU je účast bezplatná“, vysvětluje Barbora Zárubová, koordinátorka akcí ze sdružení Spiralis, které je partnerem projektu.
Interaktivní workshop pomůže odhalit příčiny současného stavu a definovat případné obavy zaměstnavatelů z poskytování „flexi“ úvazků.


Termíny a místa konání workshopů:
Hradec Králové
26. března od 9:00 do 13:00 hodin, Škroupova 957, Hradec Králové. Workshop se koná ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje

Plzeň
4. dubna od 9:00 do 13:00 hodin, Nerudova 25, Plzeň. Workshop se koná ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Plzeňského kraje formou kulatého stolu.
V případě zájmů se na workshop registrujte na e-mailu: zarubovab@spiralis-os.cz

Výsledky výzkumu a další informace o flexibilních formách práce naleznete na www.fitforflexi.cz.

Kdo vystoupí?:
Jana Skalková, manažerka rozvoje zaměstnanců, ČSOB,
Libor Košťál, vedoucí odboru kanceláře ředitele Krajského úřadu Královéhradeckého kraje,
Renata Steinerová, odborná vedoucí informačního a vzdělávacího centra CRISTAL
Petra Drahoňovská, expertka na podporu zavádění flexibilních úvazků, Spiralis,
Jana Seemanová, právnička specializující se na pracovní právo
Michal Procházka, expert na komunikační technologie, Netmail aj.


Výzkum a workshop jsou realizovány v rámci projektu FIT FOR FLEXI, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se